Kaj narediti, če se nam roleta v prikolici natrga, polomi,… oz. če smo natančnejši: nam jo strga naš malček, ki mu še ni do spanja in namesto tega raje počenja vragolije, kot so trganje rolete 😉
Na tržišču je dosti različnih tipov prikolic, vendar jih veliko uporablja podoben način izvedbe rolete. Pogoste napake pri delovanju rolet so izpad delovanja avtomatičnega pospravljanje rolete, polomljeni zatiči, raztrgan material na roleti pri držalu,… Tovrstne napake pridejo od redne uporabe ali pa, če imamo majhne otroke, kjer je seveda roleta še kako zanimiva zadeva. Tako kaj hitro pride do potrebe po domačem mojstru, ki izvede popravilo.
Izhodiščna situacija in potrebna popravila
Izhodiščna situacija. Ker so polomljena držala za roleto, je ne moremo imeti v raztegnjenem položaju.
Na sliki se lepo vidi raztrgano tkanino desno, ki jo je potrebno popraviti .
Razstavljanje rolete poteka tako, da odstranimo zaščitno plastično pokrivalo na levi in desni zgornji strani rolete. Nato odvijemo oba vijaka, ki držita roleto na vsaki strani.
Roleto držijo tudi vijaki spodaj, zato odstranimo tudi te, kot prikazuje slika na desni strani. Na notranji strani vodila se nahajajo vijaki, kot prikazano na levi sliki.
Obseg popravila
Zamenjava zatičev na levi in desni strani, ker so se odlomili. Zatiče lahko dobite v vsaki bolje založeni kamping trgovini.
Popravilo tkanine pri ročaju rolete
Potreben material
Potrebno orodje
• Plastični zatiči (2 kom)
• Cvirn bele barve za šivanje
• tapetniški nož – olfa nož
• ravnilo za raven odrez tkanine
• šivanka
• škarje
• križni izvijač
• nekaj za obtežitev rolete ob izvedbi popravila (na sliki uporabljena dva sokova po 2 litra)
Postopek popravila rolete
Priprave na popravilo zavese. Obtežite z nečim težjim, saj se vam bo zavesa drugače stalno pospravljala (vzmet teži k temu, da se roleta pospravi v zgornji predel). Mi smo uporabili kar je bilo pri roki in to sta bila dva sokova po 2 litra oz. lahko rečemo cca. 4kg.
Raztrgana tkanina pri ročaju, ki smo ga odstranili. Na koncu je zavita plastična paličica, ki služi kot držalo v ročaju za zaveso. Konec je zašit in v odprtino je vstavljena omenjena paličica, zato moramo to obnoviti. Odrežemo ravno toliko, da odstranimo poškodovani del in “objamemo” paličico ter pričnemo s šivanjem.
Odstranitev palčke v zavesi, ki služi kot držalo v za ročaj, ki ima za to namenjeno vdolbino.
Zaveso zašijemo tako, da paličico kar vstavimo vmes. Na drugi strani zalepimo z izolir trakom, in si tako pomagamo, da med šivanjem ostane vse na svojem mestu (na drugi strani je tkanina cca 5mm čez paličico).
Končni izgled zašite zavese.
Po končanem postopku ponovno vstavimo zaveso v ročaj (paličica sede v za to namenjeno odprtino).
Roleto ponovno montiramo z vijaki na steno, kot smo jo odmontirali. Končna situacija je prikazana na sliki. Rezultat na katerega smo lahko ponosni.
In rolete v počitniški prikolici so ponovno vse delujoče. Imate vi podobno izkušnjo? Delite jo z nami. Vabljeni, da jo zapišete zgoraj v komentar.
Kaj narediti, če se nam roleta v prikolici natrga, polomi,... oz. če smo natančnejši: nam jo strga naš malček, ki mu še ni do spanja in namesto tega raje počenja vragolije, kot so trganje rolete 😉 Na tržišču je dosti različnih tipov prikolic, vendar jih veliko uporablja podoben način izvedbe…
Pri nas so otroci ušpičili isto. Minuto jih ne gledaš, pa mulci že počnejo neumnosti. Samo pri nas je mož samo zalepil, tako da je res grdo, se kao ne da drugače rešit. Pol sem mu tole pokazala in sedaj ima delo, da naredi po tem postopku… Hvala za vaše objave. Super ste! Zelo dobro opisani vsi koraki postopkov! Le tako naprej
Pri nas so otroci ušpičili isto. Minuto jih ne gledaš, pa mulci že počnejo neumnosti. Samo pri nas je mož samo zalepil, tako da je res grdo, se kao ne da drugače rešit. Pol sem mu tole pokazala in sedaj ima delo, da naredi po tem postopku… Hvala za vaše objave. Super ste! Zelo dobro opisani vsi koraki postopkov! Le tako naprej