Verjetno ste že kdaj opazili kakšen izdelan projekt, kjer vse ni šlo ravno po načrtu. En izmed razlogov je lahko tudi nepravilno izbrana vlaga lesa pred izvedbo projekta. Les je živ material, ki z okolico deluje, kar posledično pomeni, da se lahko ob uporabi pri neprimerni vlažnosti lesa naš projekt “uniči”, saj lahko pride do krivljenja, krčenja ali raztezanja,…
Večina se zaveda pomembnosti vsebnosti vlage (vlažen les se razteza, suh les se skrči) v lesu in kakšen vpliv imajo sezonske spremembe na les (les se pozimi skrči in poleti razteza) vendar se dostikrat pri projektih hiti in to pozabi.
Krčenje in raztezanje lesa ne morete ustaviti!
Vsebnost vlage v lesu je tesno povezana z relativno vlažnostjo v okolici, kjer se nahaja. Višja kot je relativna vlažnost prostora, večja bo vsebnost vlage v lesu. Ob dostavi želenega lesa na lokacijo, kjer bo vgrajeno, se le to takoj prične »aklimatizirati« na okolico kjer je. S tem se les prične tudi krčiti ali pa raztezati zaradi aklimatizacije na prostor. Seveda lahko z zelo dobrim lakom za les ta efekt raztezanja in krčenja minimiziramo, ne moremo ga pa izničiti in tega se moramo zavedati.
Prevelika vsebina vlage v lesu
Optimalna vlaga v lesu za notranjo uporabo se giblje okoli 6 – 9%. Za neogrevane prostore približno 10 – 12%, če so prostori zaščiteni pred vremenskimi vplivi. Seveda lahko uporabimo les, kjer se te vrednosti ne upoštevajo, vendar moramo imeti v mislih krčenje lesa ob sušenju le tega tako glejmo, da se vlaga v lesu ne bo spremenila za cca 2% ko ga bomo uporabili.
Les je presuh
To se nam pri notranji uporabi verjetno ne bo zgodilo, lahko pa nastane problem, če bomo uporabili les za zunanjo uporabo. Če ima uporabljen les npr. ob uporabi 6% vsebnost vlage, kjer se bo pa zunaj aklimatiziral na npr. 12%, moramo upoštevati raztezanja materiala. Pred vgradnjo priporočamo, da les pustimo nekaj časa, da se prilagodi vlažnosti kjer bo vgrajeno. Predlagamo, da pustite les kašen teden stati na tej lokaciji.
Smernice
Kot smernice pri uporabi lesa si oglejte spodnje vrednosti, ki vam vsekakor lahko pomagajo, držimo pa se spodnjih osnovnih pravil.
Merilec vlage
Merilcev vlage je na tržišču veliko. Spodaj si lahko pogledate nekaj slik praktične uporabe merilca vlage podjetja Workzone (prodaja Lidl). Seveda tu ne moremo govoriti o višji kvaliteti orodja, vendar zadovoljivi za občasno uporabo in preverbo vsebnosti vlage v različnih materialih.
Osnovna pravila
- pred uporabo lesa se mora preveriti vsebnost vlage v lesu s čimer se izognemo kasnejšim nevšečnostim
- les pustimo odvisno od razlikovanja vlažnosti v prostoru ali vzunaj, da se aklimatizira na mesto, kjer bo uporabljeno
- odvisno od področja uporabe les zaščitimo z osnovno zaščito proti plesni,… (les, ki ima vsebnost vlage večjo od 20% lahko prične plesniti)
- pri izdelavi upoštevajmo “dihanje” lesa glede na letni čas
Podali smo nekaj osnovnih dejstev in pravil pri upoštevanju vlage v lesu. Bi še kaj dodali? Sporočite nam.