Vsi smo se verjetno že srečali z problemom zraka v radiatorjih. Težava zraka v radiatorjih se lepo vidi, ko priklopimo kurjavo in je naš radiator spodaj topel zgoraj pa hladen. Obenem pa dostikrat tudi oddajajo pretakajoči zvok vode, ki je zelo moteč. Temu lahko običajno hitro naredimo konec, saj je potreben zgolj poseg odzračevanja radiatorjev, ki je tudi dokaj enostaven in ne zahteva veliko orodja in časa. Seveda povzroča zrak v radiatorjih tudi večjo potrato energije, saj se tudi ta segreva v radiatorju in ne zgolj voda. Zato je poseg odzračevanja radiatorjev tudi še kako pomemben iz vidika varčevanja.
Težava zraka v radiatorju.
Potrebno orodje
• Ključek za odvijanje ventila (spodaj slika)
• Po potrebi kombinirke za pomoč pri odvijanju ventila
• kozarec in brisača ali krpa za vodo, ki priteče iz ventila
• univerzalne klešče oz. papagajke (v primeru polnitve celotnega sistema)
• cev za vodo (v primeru polnitve celotnega sistema)
Težava zraka v radiatorju, ki se odraža v hladnejšem radiatorju v zgornjem predelu radiatorja. Potrebno je odzračevanje.
Običajno se srečujemo s prikazanimi tipi ventilov. Prvi tip ventila odvijemo s pomočjo ključka, ki ga lahko kupimo v najbližji specializirani trgovini ali npr. Bauhausu,… Enostavno odvijemo vijak. Med odvijanjem bomo zaslišali uhajanje zraka. Počakamo, da začne pritekati voda iz radiatorja v mirnem curku brez vmesnega zraka (ko je zrak se to odraža v “ihtavem pršenju” vode iz ventila). Nato privijemo ventil nazaj. Da pa ne bo vse mokro, si pomagamo s kozarcem in krpo ali brisačo. Pri drugem ventilu je situacija podobna. Edina razlika je, da ne potrebujemo ključka, vendar lahko ventil odvijemo z roko. Tovrstni tip ventila pogosto najdemo pri toaletnih radiatorjih.
Prikaz odzračevanja radiatorja. Kot razloženo pod prejšnjo sliko, odvijemo ventil in počakamo, da priteče voda iz njega. Nato obrišemo vodo še z krpo. Postopek ponovimo na vseh radiatorjih, ki jih imamo.
Na trgu pa obstajajo tudi avtomatični odzračevalni ventili, ki to delo napravijo namesto vas, kar je dolgoročno vsekakor pozitivno. Za test smo lansko leto namestili avtomatične ventile in priznamo, da so se odrezali, kot bi se morali. Cena približno 3-4 EUR po kosu. Enostavna je tudi montaža, saj enostavno stari ventil odvijemo in privijemo novega.
Primer montiranega avtomatičnega odzračevalnika, ki se po velikosti tudi kaj dosti ne razlikuje od obstoječega, kar je seveda pozitivno. Primer takih ventilov izdeluje podjetje Žumer d.o.o.. Na splošno smo avtomatične ventile zasledili v Obi, Bauhaus, Enaa,…
Vsekakor je potrebno preveriti tudi pritisk v sistemu, ki naj bi bil cca 1 bar do 1,5 bar (posvetujte se s strokovnjakom, ki vam je sistem vgradil). V našem primeru prikazuje to zgornji kazalnik na modri skali.
V primeru potrebe po polnjenju sistema imamo zraven ogrevalnega kroga radiatorjev priklop vode iz vodovoda, kot prikazuje slika. Puščica ven iz ventila pomeni vodovod. Puščica notri pa ogrevalni krog radiatorjev. Oba ventila povežemo s cevjo in odpremo ventil ter gledamo kazalnik, da ne prekoračimo optimalen pritisk za naš sistem. Omenjeno izvajamo, ko je sistem izklopljen.
Primer pripravljene cevi za polnitev ogrevalnega kroga radiatorskega sistema.
Sedaj bi morali biti pripravljeni na kurilno sezono, brez motečih zvokov in s toplimi radiatorji v vaši hiši.
Vsi smo se verjetno že srečali z problemom zraka v radiatorjih. Težava zraka v radiatorjih se lepo vidi, ko priklopimo kurjavo in je naš radiator spodaj topel zgoraj pa hladen. Obenem pa dostikrat tudi oddajajo pretakajoči zvok vode, ki je zelo moteč. Temu lahko običajno hitro naredimo konec, saj je…
Kupil ključek in ozračil….Končno smo brez čudnih zvokov, še posebaj moteče v spalnici :). Bomo videli koliko časa.